Antik kent Efes (Ephesus) hakkında bilgi

Etiket: meryem ana kilisesi

Meryem Ana Evi

İzmir de yer alan Meryem Ana Evi küçük taştan yapılmış bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hıristiyanlar ve turistler tarafından kutsal sayılan bu evin ziyaretleri sırasında çok saygılı davranılmaktadır. Evin içerisinde ses çıkarılmadan dolaşılmaktadır. Evde Meryem ananın heykeli ve resimleri bulunmaktadır. Evi ziyaret eden kişiler evin içinden aldıkları mumları dilekleri ile evin dışına yakarak bırakmaktadırlar. Meryem ana İsa Peygamberin çarmıha gerilmesiyle birlikte onun ölümüyle Hıristiyanlığın yayılmasıyla görevli olan Jean Kudüs’te Meryem’in yaşamasının sakıncalı olduğunu düşünerek onu o zamanın büyük kentlerinden birisi olan Efes’e getirmiştir. Onu Efes’te günümüzde Meryem Ana Evi diye adlandırılan ormanlık alan içinde taştan bir kulübeye yerleştirmiştir. Ona gizli gizli yemekler getirmiştir. Burada Meryem ananın 101 yaşına kadar yaşadığı düşünülmektedir. Öldüğünde ise St. Jean tarafından Bülbül dağı eteklerinde sadece kendisinin bildiği bir mezara onu gömmüş olduğu bilinmektedir.

Hıristiyanlar tarafından Kutsal mekân olarak belirlenen bu eve hac ziyareti için gelmektedirler. Bu eve daha sonraları hac işareti şeklinde bir kilise de inşa edilmiştir. Hem Müslümanlar hem Hıristiyanlar için kutsal bir mekân sayılan ve ziyaret edilen bu ev hem tarihi önemi hem de bulunduğu yerin doğal güzelliği ile son derece önemli ve ilgi çekici bir bölgedir.  Meryem ananın son günleri geçirdiği iddia edilen bu ev her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Hıristiyan halk burada dinlerini yaşarken duygulanmakta ağlamaktadır. Bunu görmek insana değişik duygular yaşatmaktadır. Bütün bunlara şahit olmak ya da tarihi ve turistik bir mekânı ziyaret etmek için sizde İzmir Selçuk’taki Bülbül dağı zirvesinde yer alan bu evi ziyaret edebilir.  Bölgenin Hem tarihini hem de doğal güzelliğini görmüş olursunuz.

Tarihi ve doğal güzelliği ile dikkat çekmekte bulunan turistik açıdan son derece önemli olan Meryem Ana Evi İzmir Selçuk’a 9 kilometre uzaklıkta yer almakta olan bir bölgede bulunan Bülbül dağı üzerinde yer almaktadır. İsa Peygamber öldükten birkaç yıl sonra Peygamberin yakın arkadaşı olan ve Peygamberin ölmeden önce annesi Meryem Anayı emanet ettiği sanılan Aziz Jean’ın Meryem anayı Efes’e getirmiş olduğu düşünülmektedir. 1891 yılında Lazarist papazlar Alman rahibe Katherina Emerich’in rüyası üzerine Meryem Ananın son zamanlarını geçirdiği yerin bu bölgede bulunduğunu düşünmüşler ve araştırmalara başlamışlardır. Araştırmalara göre Meryem Ananın bu bölgede yaşamış olduğu anlaşılmıştır. Bu olay Hıristiyanlık âlemi için son derece önemli bir dini olay olarak ortaya çıkmıştır.  Bölge Hıristiyanlar için hac mekânı olarak anılmaya başlanmıştır. Hıristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal bir mekân olan bu ev bulunduktan sonra restore edilmiştir.

Papa VI. Paul’un 1967 de bölgeyi ziyaret etmesinden sonra burada her yıl Ağustos ayının 15. Gününde ayinler düzenlenmeye başlanmıştır. Düzenlenen bu ayinlere olan ilgi son derece büyük olmaktadır. Meryem Ana Evi ormanlık bir alan içerisinde bulunan küçük bir evdir. Evin girişi hac işareti şeklindedir.  Evin girişinde bu evin nasıl bulunduğunu anlatan bir yazı asılmış olarak bulunmaktadır ve bu yazı buraya gelen herkes tarafından okunmaktadır. Hıristiyanların haç ziyareti için geldikleri evin yan tarafında birde kilise bulunmaktadır. Bu kilise de Hıristiyanlar tarafından ayinler yapılmaktadır. Yapılan bu ayinler turistler tarafından ilgi çekici bulunarak buraya olan yoğun ilgiyi ve ziyaretleri arttırmaktadır. Evin girişinde bir güvenlik görevlisi bulunarak eve girmek isteyen ancak bedeni ve başı açık olan kişilere bedenlerini ve başlarını kapatmak için eşarp vermektedir. Evin içerisine giren kişiler burada son derece sessiz bir şekilde evin yapısını incelemektedir.

Fotoğraf kaynakları:

http://www.villayilmaz.com/turkey/turkey.html

http://scoopempire.com/fascinating-pilgrimage-sites-in-the-middle-east/

Meryem Ana Evi

1881 yılında Gouyet isimli görme ve yürüme özürlü bir rahibin devamlı gördüğü rüyaları kiliseye bildirmesi ile başlayan hikaye ve rastlantılar sonucu ortaya çıkarılan Meryem Ana Evi farklı bir çok görüşe rağmen Vatikan tarafından kutsal ilan edilmiştir.

1800’lü yılların başında yılında hayatı boyunca hiç evinden çıkmamış görme ve yürüme özürlü bir Alman kadın, devamlı gördüğü rüyalardan yola çıkarak Meryem Ana’nın evinin yerini tarif eder. Henry Jung yönetimindeki bir heyet Catherine’nin tarifine inanarak Efes’e gelir ve Bülbül Dağı’nda Meryem Ana’nın evine ulaşır.

Her ne kadar Ortodokslar reddetse de Katolik Kilisesi’ne göre Hz. İsa’nın annesini emanet ettiği Aziz John, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden bir süre önce tehlike dolayısıyla Kudüs’ten ayrılarak Efes’e geldiği, Meryem Ana için Bülbüldağı’nda bir kulübe yaptığını savunur. Aynı zamanda St. Jean’ın Meryem Ana’nın 101 yaşında ölmesinin ardından Bülbüldağı’na gömdüğü ve St. Jean’ın kendi adını taşıyan İncil’i burada yazdığı da kabul edilir.

Azize  Meryem Ana’nın kaldığı bu ev, 1967 yılında Papa VI. Paul ve 1979 yılında Papa II. Jean Paul tarafından ziyaret edilmiştir. Vatikan tarafından kutsal ilan edilen bu ev hristiyanların yanı sıra müslümanlar tarafından da kutsal kabul edilmiştir.

Her yıl 15 Ağustos’da düzenlenen Meryem Ana ayini sebebiyle en kalabalık gününü yaşayan Meryem Ana Evi’nde ayinler de düzenlenmektedir.

Meryem Ana’nın mezarının da evi gibi Bülbüldağı bölgesinde olduğu düşünülmekle birlikte mezarla alakalı olarak herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Fotoğraf kaynağı: http://www.izmirmag.net/2016/05/cogu-izmirlinin-bile-bilmedigi-izmir.html

Efes-Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi, İzmir Selçuk’a 9 Km mesafede yer alan Bülbül Dağı üzerinde yer almaktadır. Hz İsa’nın ölümünün ardından  Aziz St. Jeans tarafından Meryem Ana’nın buraya yerleştiği ve hayatına burada son verdiği yapılan bir çok araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Hristiyanlarca Panaya Kapulu olarak anılan Meryem Ana Kilisesi , 1961 yılında Papa 23. Johannes tarafından Hac yeri olarak ilan edilmiştir.

Panaya Kapulu olarak anılan bölgede küçük bir meydanda yer alan evin yanında yuvarlak bir sarnıç bulunmaktadır. Sarnıcın yanından ilerleyen haç şeklindeki yolun sonunda ise bir kilise yer almaktadır. 7. ve 8. yüzyıllarda yapıldığı tespit edilen bu kilise moloz, taş ve tuğladan oluşmaktadır.

Meryem Ana Evi‘nin bulunduğu yerde 1961 yılında haç yeri ilan edilmesinin ardından yapılan bir şapel yer almaktadır. Bu şapel 1967 yılında Papa VI.Paulus ve 1979 yılında ise Papa II.Johannes Paulus tarafından ziyaret edilmiştir.

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén